Zapraszamy do zapoznania się z ciekawymi miejscami, które warto odwiedzić goszcząc w naszej Agroturystyce:
Drodzy Państwo!
Poniżej prezentujemy Wam ciekawe miejsca jakie warto odwiedzić w naszej najbliższej okolicy :)
Nasza Zagroda Edukacyjna znajduje się w niewielkiej odległości od centrum Częstochowy dokładnie 7 km około 15 minut jazdy samochodem. Zapraszamy do zapoznania się z atrakcjami, które dodatkowo umilą Państwa pobyt w naszej Agroturystyce:) Poniżej prezentujemy Państwu listę ciekawych miejsc do odwiedzenia znajdujących się w niewielkiej odległości:
1. Klasztor Ojców Paulinów na Jasnej Górze Mapa Dojazdu
Znajdujemy się zaledwie 5 km od Jasnej Góry, 10 minut jazdy samochodem.
Jasna Góra – sanktuarium wraz z klasztorem zakonu paulinów w Częstochowie, położone na wzgórzu o tej samej nazwie. Jedno z ważniejszych miejsc kultu maryjnego oraz najważniejsze centrum pielgrzymkowe katolików w Polsce, ze znajdującym się obrazem Matki Bożej Częstochowskiej, oraz zbiorem wielu innych dzieł sztuki. 16 września 1994 obiekt uznany został za pomnik historii.
2. Park Wypoczynkowy "Lisiniec" Mapa dojazdu
Park Lisiniec znajduje się tylko 4 km od naszej Zagrody, 9 minut jazdy samochodem.
Na terenie Parku znajdują się 3 zbiorniki wodne (Pacyfik, Bałtyk, Adriatyk), ścieżka rekreacyjna o długości ok. 2,5 km., wypożyczalnia sprzętu pływającego (rowery wodne, kajaki, deski SUP), skate park, 2 korty tenisowe z zapleczem socjalno - gastronomicznym, park linowy. Do dyspozycji gości Parku jest również plaża z piaskiem przywiezionym z Łeby.
3. Dla lubiących aktywny wypoczynek:
a) Korty Tenisowe Aspro oddalone o 800 m, 3 minuty jazdy samochodem. Mapa dojazdu
b) Boisko Sportowe do Gry w Piłke Nożną w odległości 1,5 km, 6 minut jazdy samochodem. Mapa dojazdu
4. Dla dzieci - plac zabaw
Duży Plac Zabaw - 2,5 km, 5 minut jazdy samochodem. Mapa dojazdu
5. Głodny? to może dobra rybka lub rodzinna Pizza?
a) Staw i Smażalnia Ryb - Pstrąga w odległości 500m, 2 minuty jazd samochodem. Mapa dojazdu
b) Pizzeria - najbliższa 2,5 km, 5 minut samochodem. Mapa dojazdu
c) Sklep Spożywczy - najbliższy oddalony o 2 km, 5 minut samochodem. Mapa dojazdu
6. Rezerwat przyrody Zamczysko Mapa dojazdu
Rezerwat przyrody Zamczysko znajduje się tylko 11 km od naszej Zagrody, 13 minut jazdy samochodem.
Jest to leśny rezerwat przyrody, utworzony w celu ochrony dęba szypułkowego, rosnącego na wałach obronnych wczesnośredniowiecznego grodziska i utworzonego później w tym miejscu obozu wojsk szwedzkich z czasu potopu szwedzkiego. Starym dębom w wieku 190–210 lat towarzyszą: modrzew europejski, buk zwyczajny, grab, rzadziej lipa drobnolistna, klon zwyczajny, jodła pospolita, leszczyna, głóg dwuszyjkowy, trzmielina pospolita i dziki bez czarny. Runo jest charakterystyczne dla lasu mieszanego. Do najcenniejszych roślin należą objęte ścisłą ochroną gatunkową: rojownik pospolity, lilia złotogłów i śniedek baldaszkowaty. Cztery gatunki chronione są częściowo: złoć żółta, zawilec gajowy, kopytnik pospolity i konwalia majowa.
7. Bunkry wojenne w Częstochowie z czasów kampanii wrześniowej Mapa dojazdu
Fortyfikacje są oddalone od naszej Zagrody 1,5 km, 4 minuty jazdy samochodem.
Na obrzeżach Częstochowy jest 12 takich budowli, które pozostały po wybudowanej linii obrony Częstochowy zwanej Redutą. Linia umocnień liczyła kiedyś 19 bunkrów przeznaczonych na stanowiska karabinów maszynowych, działek przeciwlotniczych lub jako punkty obserwacyjne. Bunkier obronny posiada jedną komorę i strzelnicę do wystawienia karabinu maszynowego. Betonowa kapsuła jest ciasna, mieszcząca tylko dwie lub trzy osoby. Poziome otwory umożliwiały panoramiczną obserwacją terenu. Częstochowa leżała w pasie przygranicznym. Stąd było najbliżej Niemcom do stolicy, więc na tym kierunku spodziewano się pierwszego uderzenia. Owe umocnienia były obstawione przez 7 Dywizję Piechoty Wojska Polskiego w pierwszych dwóch dniach września żołnierze polscy odprali natarcie przeważających sił Wermachtu zadając im dotkliwą kleskę. Bunkry noszą ślady walk, jest to symboliczne miejsce poległych za ojczyznę w pierwszych dniach kampanii wrześniowej.
8. Zamek w Olsztynie z czasów Kazimierza Wielkiego Mapa dojazdu
Zamek znajduje się 26 km od naszej Zagrody, 40 minut jazdy samochodem.
Zamek w Olsztynie – ruiny zamku leżącego na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, wybudowanego w systemie tzw. Orlich Gniazd. Pierwsza wzmianka o zamku olsztyńskim, pochodzi z 1306 roku, a zawarta została w aktach drugiego procesu biskupa krakowskiego Jana Muskaty. Zamek został potężnie przebudowany w XIV wieku przez Kazimierz Wielkiego jako jeden z najbardziej warownych zamków na pograniczu śląsko-małopolskim. Według tradycji za jego panowania więziony był w zamku wojewoda poznański Maćko Borkowic, który zmarł w nim skazany na śmierć głodową za zorganizowanie spisku przeciw królowi. Według podań duch wojewody, jęki, brzęk kajdan i zawodzenia do dziś mają straszyć w okolicy zamku. Do dziś z zamku zachowały się mury części mieszkalnej, wieże: cylindryczna (stołp) i kwadratowa (Starościańska), fragmenty murów budynków gospodarczych, częściowo także piwnice oraz odkryte w czasie badań archeologicznych fundamenty kuźnicy i ślady dymarek. Pod zamkiem znajdują się alejki rekreacyjne, budki z lodami, pizzerie, restauracje i sklepy z pamiątkami.